Inne

10 najlepszych hiszpańskich samochodów

We współpracy z Francisco Carriónem - ekspertem od samochodów

Który z klasycznych hiszpańskich samochodów przychodzi Ci pierwszy na myśl? Prawdopodobnie Seat 600, absolutny klasyk...Co jeszcze? Nasi eksperci skupiają się w tym tygodniu na hiszpańskich samochodach i postanowili przygotować listę 10 najlepszych hiszpańskich samochodów wszech czasów. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samochodach wybranych przez naszych ekspertów i o tym, co czyni je wyjątkowymi.

1. Seat 600
Seat600 przez 18 lat był produkowany na licencji Fiata i stał się ulubionym klasykiem w Hiszpanii. Seat był zaprojektowany z myślą o hiszpańskich rodzinach i ich budżecie w czasach, kiedy samochody jeszcze nie były tak powszechne. Seat zawojował hiszpańskie ulice i nawet otrzymał przezwisko „Pelotilla” - dzięki swojemu zaokrąglonemu kształtowi i małych gabarytach.

2. Renault 8
Chociaż podobny do swojego poprzednika Dauphine’a, Renault 8 przyniósł ze sobą powiew nowego stylu i technologii. Miał bardziej kanciasty kształt, hamulce tarczowe na wszystkie koła oraz opcję automatycznej skrzyni biegów, zachowując przy tym tylny układ silnika. Po wygraniu paru europejskich wyścigów, R8 zyskał opinię niezawodnego i wydajnego samochodu. Obecnie, jeśli dobrze utrzymany i trochę zmodyfikowany, stanowi korzystną inwestycję.

3. Seat 124
Wyprodukowany zaledwie rok przed pierwszą wyprawą na Księżyc, ten średniej wielkości samochód rodzinny był tak popularny w Hiszpanii, że w ciągu 12 lat sprzedano 896,136 sztuk. Seat 124 był bardzo popularny wśród taksówkarzy. Był także wykorzystywany w wyścigach przez takich uznanych kierowców jak Salvador Cañellas i Antonio Zanini.

4. Seat 850
W podobnym przedziale cenowym pojawił się też Seat 850, oferując parę ulepszeń, które miały sprostać wymaganiom rynku hiszpańskiego późnych lat 60. XX w. Był bezpieczniejszy i miał większy bagażnik, co oczywiście bardzo poprawiło jakość podróży. Wyposażony był też w mocniejszy silnik produkowany w barcelońskiej fabryce Zona Franca, która dzięki temu zanotowała poważne zyski.

5. Seat 850
Prawie każda taksówka w Madrycie lat 70. XX w. była Seatem 1500. Model 1500 był w tamtych czasach uosobieniem luksusowego samochodu. W ówczesnym czasie posiadanie Seata 600 było oznaką zamożności. Model 1500 świadczył o jeszcze lepszym statusie materialnym. Wersja pięciodrzwiowa oraz vany zostały nawet zakupione przez Parque Móvil del Ministerio.

6. Renault 4L
Wyprodukowany przez Renaulta jako odpowiedź na Citroëna 2CV, także znany jako „Cuatro latas” w Hiszpanii, 4L rozpoczął swój żywot w latach 60. XX w. jako ekonomiczny samochód. Napęd na przednią oś był prawdziwym hitem. W latach 70. XX w. przewoził nowe pokolenie hippisów, a w latach 80. stał się samochodem rodzin, dostawców a także kierowców wyścigowych.

7. Simca 1000
Simca 1000 była produkowana przez Barreiros Diesel w Hiszpanii, która później zmieniła nazwę na: Chrysler España, S. A. Firma ta wyprodukowała 2 modele przeznaczone wyłącznie na rynek hiszpański. Pierwszy był wersją 844 c c o niskiej pojemności silnika. Samochód z silnikiem o pojemności mniejszej niż 850 c c otrzymywał ulgę podatkową w Hiszpanii, dlatego było to bardzo inteligentne rozwiązanie. Drugim modelem wyłącznie przeznaczonym na rynek hiszpański był 61 PS (45 kW) DIN 1000 GT. Zaprezentowany w 1970 roku, był łagodniejszą wersją 1200 Coupé a 6 lat później, po paru estetycznych i technologicznych poprawkach, Simca 1000 Rallye stał się poważną konkurencją dla francuskich aut.

8. Citroën 2CV
Razem z Seatem 600 także Citroën 2CV pomógł Hiszpanom na drogach. Pomimo publicznych drwin na początku, samochód ten bardzo szybko odniósł wielki sukces. Po II wojnie światowej bardzo niewiele przedwojennych samochodów było w użyciu, dlatego samochód o przystępnej cenie był naprawdę potrzebny. 2CV cieszył się ogromną popularnością nawet po zakończeniu produkcji. Do tego stopnia, że w Hiszpanii zaczęto wytwarzać podobne do niego auta.

9. Austin Authi 1100
Aby móc sprzedawać samochody na rynku hiszpańskim, British Motor Corporation nawiązała współpracę z fabryką Nueva Montaña Quijano. W rezultacie powstała fabryka Authi w Pamplonie. Authi produkowała prawie identyczne kopie Austina i Morrisa pod własną nazwą. Miało to zapobiec zagrożeniu przejmowania lokalnych fabryk przez obcy kapitał. Firma przetrwała zaledwie 11 lat.

10. Mini Authi
Chociaż firma Authi założona została w 1965, produkcja ruszyła dopiero 1968 roku. W tym właśnie roku wypuszczono wersję Mini 1275 C, wyposażoną w luksusowe wnętrze i drewnianą deskę rozdzielczą z wieloma wskaźnikami. Mini zanotował najlepsze wyniki sprzedaży w krótkiej historii tej firmy. Mini był tak popularny, ze Authi postanowiła wyprodukować jeszcze Mini 850, Mini 1000 i Mini Cooper 1300.


Na Catawiki znajdziesz pokaźną kolekcję zabytkowych i klasycznych samochodów a także niektóre hiszpańskie klasyki, wymienione w tym artykule. Każdego miesiąca ponad 800 klasycznych samochodów zostaje zlicytowanych na internetowej platformie aukcyjnej, co czyni aukcje klasycznych samochodów Catawiki idealnym miejscem na znalezienie klasyka w sam raz dla Ciebie. Zarejestruj się i załóż darmowe konto tutaj.

Utwórz bezpłatne konto Catawiki

Będziesz zaskoczony różnorodnością przedmiotów, oferowanych na aukcje Catawiki każdego tygodnia. Zarejestruj się już dziś i przeglądaj nasze cotygodniowe aukcje, które są nadzorowane przez wyspecjalizowanych ekspertów.

Utwórz konto
Udostępnij ten artykuł
Close Created with Sketch.
Jeszcze nie jesteś zarejestrowany?
Dzięki utworzeniu bezpłatnego konta na Catawiki będziesz mógł licytować każdy z naszych 65 000 wyjątkowych przedmiotów wystawianych na aukcje każdego tygodnia.
Zarejestruj się teraz