Inne

10 Faktów z Historii Walkmana, Które Przeniosą Was w Czasie

Kiedyś słuchanie ulubionych przebojów w podróży, w drodze do pracy czy na spacerze było szalenie nowatorską koncepcją. Pamiętacie Walkmana, urządzenie, które dało ludziom swobodę słuchania muzyki na każdym kroku? 1 lipca 1979 roku firma Sony wprowadziła osobisty odtwarzacz kasetowy, który wkrótce zawojował świat, a jego nazwa stała się synonimem przenośnego odtwarzacza muzyki. Współczesne odtwarzacze są oparte na zupełnie innej technologii, ale Walkmany nadal cieszą się sporym wzięciem. Na cześć solenizanta, który w tym roku kończy 37 lat, prezentujemy 10 faktów z historii Walkmana.

10. Walkman narodził się dzięki operze
Pomysł wykiełkował w głowie jednego ze współzałożycieli firmy Sony, który marzył, aby słuchać arii operowych podczas długich lotów samolotem. Przenośnie odtwarzacze muzyki dostępne w tamtych czasach były nieporęczne, więc naprędce zespół inżynierów Sony stworzył dla niego prototyp, aby mógł delektować się operową klasyką już podczas swojej kolejnej podróży przez Pacyfik. Plotka głosi, że jego marzenie nigdy się nie spełniło. Baterie wyładowały się już w połowie lotu. Inni twierdzą, że inżynierowie tworzyli prototyp w takim pośpiechu, że zamiast nagrań operowych, do zestawu dołączył nienagrane kasety.


9. Nazwa marki Sony pochodzi od łacińskiego słowa sonus oznaczającego dźwięk
Znalezienie wpadającej w ucho nazwy dla firmy nie było prostym zadaniem. Stworzono kilka propozycji, ale wszystkie po kolei odpadały, ponieważ albo były już zajęte albo zbyt trudne do wymówienia na rynku amerykańskim. W końcu firma zmieniła nazwę na Sony, połączenie łacińskiego sounus i angielskiego sonny – terminu używanego w latach 50. na określenie młodego człowieka. Nazwę wybrali założyciele częściowo dlatego, że łatwo było ją wymówić niemal w każdym języku, jak również dlatego, że tak nazywały się ich pierwsze tranzystorowe radia. Skoro nazwa zdołała już rozpowszechnić w świadomości użytkowników urządzeń domowych, wybór był oczywisty.


8. Poprzednikiem Walkmana był Pressman
Pressman był dyktafonem używanym przez dziennikarzy. Inżynierowie z firmy Sony usunęli z urządzenia funkcję nagrywania i dodali zestaw zwykłych słuchawek, tworząc w ten sposób prototyp osobistego odtwarzacza muzyki. Kiedy więc pojawił się Walkman, nazwa nasunęła się sama. Firma Sony wypuściła również inne produkty o analogicznych nazwach, takie jak Discman (osobisty odtwarzacz płyt CD) i Watchman (przenośny minitelewizor).


7. Walkman był próbą postawienia firmy Sony na nogi
W latach 70. firma Sony wprowadziła na rynek kasety Beta, które jednak nie wytrzymały presji konkurencji, ustępując pierwszeństwa tańszym taśmom VHS produkowanym przez firmę JVC. Kiedy prezes Sony otrzymał prototyp Walkmana, natychmiast wyczuł sposobność postawienia swojej firmy na nogi po rynkowej porażce Bet. Znane jest jego powiedzenie: „Czy nie macie wrażenia, że stereofoniczny odtwarzacz kasetowy, na którym można słuchać muzyki chodząc, to genialny pomysł?” Najwyraźniej miał nosa.

6. Walkman nie odniósł sukcesu od razu
Na początku sprzedano zaledwie 3000 urządzeń – o wiele za mało, aby opłacało się to firmie przy relatywnie niskiej cenie detalicznej. Sony postawiło więc na oryginalną i agresywną kampanię marketingową, wysyłając pracowników Sony uzbrojonych w Walkmany w teren. Ich zadanie polegało na chodzeniu po miejskich ulicach, zaczepianiu przechodniów i dzieleniu się wrażeniami ze słuchania muzyki na przenośnym odtwarzaczu, po czym następowało wręczanie słuchawek, aby napotkane osoby mogły doświadczyć tego uczucia na sobie. Słuchanie było najlepszym sposobem na przekonanie się o jakości dźwięku Walkmana na własnych uszach. Dzięki tej taktyce efekt był piorunujący!


5. Popyt był większy, niż się spodziewano
Pierwotny plan zakładał wprowadzenie Walkmana na rynek międzynarodowy we wrześniu 1979 roku, zaledwie dwa miesiące po jego premierze w Japonii, ale ze względu na duży popyt w kraju i konieczność zaspokojenia lokalnych potrzeb w pierwszej kolejności, międzynarodowa premiera nieco się opóźniła. Turyści i pracownicy linii lotniczych dwoili się i troili, aby przywieźć tyle Walkmanów, ile tylko zdołali ze sobą zabrać, ale mimo ich wysiłków niedobór urządzeń w wielu krajach nadal dawał się we znaki i tylko napędzał popyt. Walkman miał różne nazwy handlowe, w zależności od kraju. W Stanach wprowadzono go pod nazwą Soundabout, w Szwecji jako Freestyle, a w Wielkiej Brytanii otrzymał miano Stowaway.


4. Muzyka na Walkmanie nie przeskakiwała 
Koncepcja zabierania w drogę ulubionej muzyki i słuchania jej na osobistym odtwarzaczu stała się tak popularna, że wywołała lawinowy wzrost popytu na kasety – w 1983 roku ich sprzedaż po raz pierwszy prześcignęła sprzedaż płyt winylowych. Sukces ten w dużej mierze można przypisać popularności Walkmana, ale inne czynniki, takie jak to, że w odróżnieniu od płyt, kasety nie przeskakują, również miały niebagatelny wpływ. Podczas gdy na przeciętnym longplayu mieściło się tylko 45 minut muzyki, na kasecie można było nagrać 45 minut na każdej stronie, co znacznie wydłużało czas słuchania.


3. W sumie powstało ponad 100 modeli Walkmana
Do 1990 roku Sony wypuściło ponad 80 rożnych modeli Walkmana, ale w sumie powstało ich około 100. Niektóre były zasilane energią słoneczną, wodoszczelne, dwukasetowe, z pilotem albo z podwójnym gniazdkiem na słuchawki umożliwiającym wspólne słuchanie muzyki.


2. Sony produkowało Walkmany do 2010 roku
Wprawdzie firma sprzedała licencję na nazwę chińskim producentom, ale sygnowała nią jeszcze odtwarzaczy MP3, a nawet telefony. Oryginalny Walkman należał już jednak do przeszłości... Czyżby? W 2014 roku moda na Walkmany wróciła dzięki ekranizacji marvelowskiego komiksu Strażnicy Galaktyki, w którym główny bohater odsłuchuje piosenki z kaset na oldskulowym Walkmanie, „przenosząc się” do epoki swojego dzieciństwa spędzonego na Ziemi. Po tym jak film pojawił się na ekranach, ceny używanych Walkmanów drastycznie wzrosły, a urządzenia przeżyły retrospektakularny BOOM!


1. W socjologi istnieje termin zwany „efekt Walkmana”
Termin ukuł profesor Shuhei Hosokawa, i trzeba przyznać, że w erze smartfonów brzmi on trochę jak samospełniająca się przepowiednia. Hosokawa stwierdził, że urządzenia takie jak Walkman zmienią miejski krajobraz, ponieważ ludzie będą zwracać mniejszą uwagę na otaczający ich świat, skupiając się bardziej na swojej prywatnej strefie. Jeśli kiedykolwiek jechaliście środkiem komunikacji ze smartfonem w ręku, bez wątpienia doświadczyliście „efektu Walkmana” na sobie.


Aby kontynuować swoją podróż po świecie Walkmana i muzyki, sprawdzicie nasze cotygodniowe aukcje poświęcone Hi-Fi i radiu. Znajdziecie na nich całe mnóstwo produktów marki Sony i nie tylko. Nasi eksperci opiekują się każdą aukcją, starannie selekcjonując urządzenia, aby zapewnić Wam przyjemność z oglądania i słuchania. Dlatego znajdziecie tu najlepszy wybór sprzętu elektronicznego z epoki, który pozwoli Wam odbyć nostalgiczną podróż do przeszłości.

Utwórz bezpłatne konto Catawiki

Będziesz zaskoczony różnorodnością przedmiotów, oferowanych na aukcje Catawiki każdego tygodnia. Zarejestruj się już dziś i przeglądaj nasze cotygodniowe aukcje, które są nadzorowane przez wyspecjalizowanych ekspertów.

Utwórz konto
Udostępnij ten artykuł
Close Created with Sketch.
Jeszcze nie jesteś zarejestrowany?
Dzięki utworzeniu bezpłatnego konta na Catawiki będziesz mógł licytować każdy z naszych 50 000 wyjątkowych przedmiotów wystawianych na aukcje każdego tygodnia.
Zarejestruj się teraz