Inne

Instrumenty Bluesowe i Ich Wpływ na Muzykę Współczesną

We współpracy z Jeroenem Hamelinkiem – ekspertem ds. płyt i winyli

Czy przyszłoby Wam do głowy, że wiele legend rockandrolla czerpało inspirację z melancholijnego bluesa? To fakt! Pierwsze bluesowe nagrania pojawiły się w latach 30. ubiegłego stulecia, a sam gatunek muzyki ma afroamerykańskie korzenie. W połowie lat 60., gdy na Wyspy Brytyjskie dotarły albumy z bluesem elektrycznym, wiele lokalnych zespołów podchwyciło ten trend, ulegając fascynacji tym gatunkiem muzyki. Zaliczały się do nich m. in. The Rolling Stones, Cream, Yardbirds, Them i Fleetwood Mac. Doszło nawet do tzw. „brytyjskiej inwazji”, gdy brytyjskie zespoły grające bluesa odbyły pierwsze trasy koncertowe w Stanach Zjednoczonych, zabierając swoją muzykę za Atlantyk. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie instrumenty przyczyniły się do rozwoju bluesa i którzy artyści czerpali inspirację z tego gatunku muzyki.

Harmonijka
Jednym z najbardziej charakterystycznych instrumentów bluesowych jest harmonijka. Daje ona muzykowi duże pole do popisu, ponieważ solo może wykonać utwór w tradycyjnym stylu zwanym „zawołanie i odpowiedź”, najpierw śpiewając, a następnie odpowiadając sobie na harmonijce. Niedoścignionym mistrzem bluesowej harmonijki był Sonny Boy Williamson II. Jego gra wywarła duży wpływ na brytyjskich muzyków bluesowych, a on sam nagrywał z nazwiskami tego formatu jak Eric Clapton. Stevie Wonder i Mick Jagger to dwie kolejne gwiazdy, które zainspirowały się bluesem do tego stopnia, że po mistrzowsku opanowały grę na harmonijce ustnej.


Gitara
Z czasem pojawiło się wiele nowych rodzajów gitar, ale dopiero gitara elektryczna w znacznej mierze przyczyniła się do rozwoju bluesa jako gatunku. Jedną z gitar wykorzystywanych wyłącznie w bluesie była gitara Dobro lub rezofoniczna. Jej wyjątkowość polega na tym, że dźwięk nie rozchodzi się przez pudło rezonansowe (na górze gitary), a wibracje strun przenoszone są przez most, trafiając do rezonatora, lub kilku rezonatorów. Rezonatory zostały wprowadzone w celu wzmocnienia dźwięku. Wprawdzie wzmacniacze elektryczne rozwiązały później ten problem, ale gitary rezofoniczne nadal są wysoko cenione za swój wyjątkowy dźwięk.


Idolem wielu początkujących gitarzystów bluesowych jest Robert Johnson. Legenda głosi, że spotkał diabła na rozstaju dróg i zaprzedał mu swoją duszę w zamian za muzyczny talent, co tłumaczy, dlaczego był tak genialnym muzykiem. Gitarzysta Rolling Stonesów, Keith Richards powiedział kiedyś: „Robert Johnson jest niczym cała orkiestra”. To on podsunął nagrania Johnsona koledze z zespołu, Brianowi Jonesowi, który z początku nie mógł uwierzyć, że w utworach gra tylko jeden gitarzysta, a nie dwóch.


Zdjęcie pochodzi z: americanbluesscene.com

Innym fenomenalnym gitarzystą, którego koniecznie należy wymienić, jest BB King. Ten wokalista, gitarzysta, autor tekstów i producent muzyczny był jednym z najbardziej wpływowych muzyków bluesowych wszech czasów. Jego gitara, którą pieszczotliwie nazywał imieniem Lucille, jest legendą w świecie bluesa po dziś dzień. 


Bas
Zarówno gitara basowa, jak i kontrabas są wykorzystywane w muzyce bluesowej. Chociaż na kontrabasie można grać za pomocą smyczka, w muzyce bluesowej znacznie bardziej popularna jest technika pizzicato, czyli szarpanie strun palcami, co daje możliwość skakania po dźwiękach i pozwala stworzyć dynamiczną linię basu. Najbardziej wpływowym basistą bluesowym był Willie Dixon, który zasłynął z powiedzenia: „blues to korzenie, reszta to owoce”, co nie mija się z prawdą, biorąc pod uwagę wpływ, jaki blues wywarł na inne gatunki muzyczne. Inny basista bluesowy, którego nazwisko może brzmieć znajomo, to Donald „Duck” Dunn. W 1980 roku wystąpił w filmie „Blues Brothers”. Poza karierą filmową i wkładem w rozwój muzyki bluesowej, wywarł on wpływ na wielu basistów grających bluesa, takich jak Eric Clapton. 


Perkusja
Perkusja nie tylko nadaje rytm muzyce, ale często bierze również udział w partiach solowych. Nazwisko, które może zabrzmieć znajomo, to Steve Jordan. Karierę rozpoczął z zespołem Stevie Wondera, a następnie występował jako perkusista w trakcie tournée The Blues Brothers, jednak w samym filmie z lat 80. nie zagrał. Innym znajomo brzmiącym nazwiskiem jest Mick Fleetwood, który nie tylko założył zespół bluesowy Fleetwood Mac, ale również został w nim perkusistą. 


Wprawdzie lista ta nie jest zbyt rozbudowana, ale na początek powinna wystarczyć tym, którzy chcą udać się we własną podróż po świecie bluesa. Jeśli czujesz się zainspirowany i jesteś gotowy, aby lepiej poznać ten gatunek muzyki, możesz kupić kilka wspaniałych płyt bluesowych na comiesięcznych aukcjach poświęconych muzyce Blues, Soul, Jazz i Funk. A może nawet jesteś gotowy, aby pójść w ślady tych wspaniałych muzyków... Jeśli tak, wyświetl nasze aukcje poświęcone gitarom i poszukaj instrumentu, który zabierzesz ze sobą w tę fascynująca bluesową podróż.

Utwórz bezpłatne konto Catawiki

Będziesz zaskoczony różnorodnością przedmiotów, oferowanych na aukcje Catawiki każdego tygodnia. Zarejestruj się już dziś i przeglądaj nasze cotygodniowe aukcje, które są nadzorowane przez wyspecjalizowanych ekspertów.

Utwórz konto
Udostępnij ten artykuł
Close Created with Sketch.
Jeszcze nie jesteś zarejestrowany?
Dzięki utworzeniu bezpłatnego konta na Catawiki będziesz mógł licytować każdy z naszych 65 000 wyjątkowych przedmiotów wystawianych na aukcje każdego tygodnia.
Zarejestruj się teraz