Wywiady

Wyłącznie na Catawiki – Aukcja Archiwalnych Prac Poświęconych Londyńskiej Sztuce

We współpracy z Anthonym Chrispem – Ekspertem w zakresie Sztuki Współczesnej

Z dumą informujemy o naszej współpracy z londyńską grupą artystów L-13. Wspólnie organizujemy wyjątkową aukcję poświęconą Sztuce Współczesnej na której licytowane będą wyłącznie prace pochodzące z archiwalnych zbiorów grupy L-13. Aukcja rozpocznie się 23 czerwca, a zakończy 3 lipca. W gronie artystów, których prace będą wystawione na aukcji, znajdą się między innymi Jamie Reid, James Cauty i Billy Childish. W wywiadzie udzielonym specjalnie na tę okazję, Steve Lowe, założyciel grupy L-13, opowiada nam, czym jest grupa L-13 i czego możemy spodziewać się na zbliżającej się aukcji.

Czym jest grupa L-13? Opowiesz nam o jej początkach, jak zmieniała się na przestrzeni lat i jaką rolę pełni obecnie?
Steve: Po pierwsze, L-13 nie jest galerią. Kiedyś mieliśmy przestrzeń ekspozycyjną i organizowaliśmy w niej wystawy, ale tylko do 2013 roku. Pomimo, że organizowaliśmy wystawy, nie chciałem, aby postrzegano nas jako galerię. Od samego początku przyświecała mi idea, że w równym stopniu jesteśmy przestrzenią, w której powstają pomysły i dzieją się rzeczy, jak i miejscem, gdzie wystawiana i sprzedawana jest sztuka. Chciałem stworzyć platformę, za pośrednictwem której kilku starannie wyselekcjonowanych artystów mogłoby się rozwijać i tworzyć w duchu współpracy i wspólnego przedsięwzięcia. Była to również platforma pozwalająca mi rozwijać się na polu kreatywnym, a przestrzeń, którą wcześniej wykorzystywaliśmy do organizowania wystaw została przekształcona w studio, gdzie we współpracy z Adamem Woodem tworzymy prace pod pseudonimem Harry Adams.

Into the Light Plakat reklamowy L-13 sygnowany pseudonimem Harry Adams

Zaczynaliśmy na małej przestrzeni w Bloomsbury w 2003 roku. Początkowo byliśmy znani jako Aquarium, ale po zmianie lokalizacji, zmieniliśmy również nazwę naszej nowej, większej siedziby na THE AQUARIUM L-13, nawiązując do statku powietrznego Zeppelin L-13, który zbombardował budynek w 1915 roku. W roku 2009 przeprowadziliśmy się po raz kolejny, tym razem do naszej obecnej siedziby usytuowanej nieco na uboczu w londyńskiej dzielnicy Clerkenwell i ostatecznie zmieniliśmy nazwę na The L-13 Light Industrial Workshop and Private Ladies and Gentlemen’s Club for Art Leisure and the Disruptive Betterment of Culture. Czterech artystów stanowiących od początku główny filar grupy L-13 to (w kolejności alfabetycznej): Harry Adams (posługujący się wcześniej pseudonimem STOT21stCplanB), Billy Childish, Jimmy Cauty i Jamie Reid.

Dirty Fake Old Queen, autor: Jamie Reid

W świecie sztuki uchodzisz za osobę, która nieustannie przesuwania granice. Zdradzisz nam, dlaczego przylgnęła do Ciebie taka metka?
Steve: Zaangażowanie w świat sztuki to relacja oparta na wiecznie ścierających się uczuciach miłości i nienawiści. Na początku lat 90. porzuciłem pracę twórczą na miesiąc przed ukończeniem Akademii i uzyskaniem tytułu Magistra Sztuk Pięknych i przez kolejne 15 lat poświęciłem się karierze muzyka, grając w zespołach. W tamtym okresie mocno wierzyłem, że artysta ma obowiązek rzucać wyzwanie kulturze dominującej, co nadal odbija się w mojej twórczości. Pierwszy show, który zrealizowaliśmy w ramach „galerii”, był związany z radykalnym francuskim ruchem Sytuacjonistów, a moje zainteresowanie kontrkulturą doprowadziło mnie do poznania artystów, z którymi pracuję obecnie. Billy zasłynął jako prowokator i głośno wyrażający swoją opinię krytyk modnej kultury głównego nurtu. Jimmy miał fantastyczny background jako członek grupy The KLF oraz jako performer, który w duecie z Billem Drummondem spalił 1 000 000 funtów w ramach akcji zorganizowanej przez K Foundation. Jamie natomiast zdobył rozgłos jako projektant okładek płyt zespołu Sex Pistols i jest najbardziej radykalnym artystą pod słońcem. Naturalne więc wydaje się, że spod ręki artystów tego pokroju wychodzą zabawnie, prowokacyjne i obrazoburcze prace. Pomimo naszej krytycznej postawy, chciałbym jednak podkreślić, że żaden z nas nie jest osobą niemiłą czy złośliwą. Prawdę mówiąc, nie tylko świetnie się bawimy tworząc, ale jesteśmy również pasjonatami tego, co robimy i, mamy nadzieję, że widać to w naszych pracach.


Stamps of Mass Destruction 3rd Class (CNPD 5th Anniversary Edition), autor: James Cauty

Skąd wziął się pomysł na współpracę z Catawiki?
Steve: Ekspert odpowiedzialny w Catawiki za Sztukę uliczną i miejską skontaktował się z nami, aby potwierdzić autentyczność obrazu z cyklu Not Banksy, ponieważ miał wątpliwości. W 2007 roku Adam i ja rozpoczęliśmy pracę nad cyklem naśladujących styl prac Banksy’ego, podpisując je pseudonimem STOT21stCplanB. Ich celem była złośliwa krytyka wymierzona nie w samego Bansky’ego, ale w hordy oportunistycznych spekulantów, którzy kupowali jego prace. Pierwsze prace z tej serii były wykonane na zwykłych blejtramach dostępnych w sklepach plastycznych za pomocą szablonów przeznaczonych do dekorowania pokoi dziecięcych (słodkie króliczki, kurczaczki itp.). Nadawaliśmy im upolitycznione tytuły, podpisywaliśmy je podrobionym podpisem Banksy’ego z szablonu i sprzedawaliśmy w niewielkich nakładach. Rozeszły się jak ciepłe bułeczki (dzięki krążącym pogłoskom, że to rzekomo prawdziwe prace Banksy’ego), więc zaczęliśmy tworzyć ich więcej, za każdym razem starając się, aby wyglądały coraz mniej autentycznie pod względem rozmiarów i odmian w celu zniechęcenia nabywców. Nasz plan się powiódł dopiero przy ostatnim obrazie. Była to seria 11 prac wydanych w nakładzie 100 sztuk. Na pierwej widniał króliczek z 10 marchewkami, na kolejnej króliczek z 9 marchewkami, i tak dalej, aż do ostatniego, na którym króliczek nie miał już żadnej marchewki. Po tym daliśmy sobie na chwilę spokój, ale powróciliśmy do pomysłu w 2008 roku, wydając serię na kartonach, która była pastiszem szablonów Banksy’ego. Moje ulubione to: Stencil Art is So Last Week oraz praca przedstawiająca szczura Banksy’ego naklejającego plakat z hasłem: „W naszym spektakularnym społeczeństwie, moja wartość jako towaru znacznie przekracza moje prawdziwe wartości, a więc osłabia prawdziwe znaczenie, jakie kiedyś miałem. Pomocy!” Znaleźliśmy kilka odrzutów z tamtych edycji oraz kilka odbitek korektorskich i parę wydruków próbnych, które postanowiliśmy oddać na tę aukcję. Niestety nie zostały nam żadne z pierwszych prac na płótnie.


Po lewej: Stencil Art Is So Last Week autor: Not Banksy / STOT21stCplanB. Po prawej: Please Help! autor: Not Banksy / STOT21stCplan

Przybliżysz nam postacie artystów i ich twórczość? Dlaczego warto kolekcjonować ich prace?
Steve: Nieco naświetliłem już osoby samych artystów. Ich prace warto kolekcjonować, ponieważ są świetne, na równi wyrafinowane, co łatwe w odbiorze, co jest przyjemne. Wszyscy są autorytetami w świecie kultury, co wynika z ich autentycznego zaangażowania w to, co robią i cieszą się wielkim uznaniem. Prace E-13 warto również kolekcjonować dlatego, że tworzymy je z autentycznym entuzjazmem i zaangażowaniem. Naprawdę kochamy to, co robimy. Za niektórymi szalonymi pomysłami wręcz przepadamy i jesteśmy wniebowzięci, gdy możemy dzielić się nimi ze światem.


Bez tytułu, autor: Billy Childish

Która z prac przeznaczonych na aukcję jest twoim faworytem?
Steve: W zasadzie nie mam faworyta… Lubię je wszystkie. Jestem fanem plakatów ART HATE, ale historia palenia przez Billy’ego Childisha książek Penguin również jest świetna. Uwielbiam też zestaw z płytą Thatcher’s Children. Wszyscy powinni przeczytać listy, które są do niego dołączone. Są przezabawne.


Zestaw z płytą Thatcher’s Children sygnowany przez Billy’ego Childisha / CTMF / Jamiego Reida

Chciałbyś podzielić się czymś jeszcze z naszymi czytelnikami?
Steve: Tak, zajrzyjcie na naszą stronę i przyjdźcie nas odwiedzić. Nie pożałujecie!

Wymienione, jak również nie wymienione wyżej prace, będzie można wylicytować podczas zbliżającej się specjalnej aukcji Sztuki Współczesnej zorganizowanej przez Catawiki i poświęconej w całości archiwalnym zbiorom L-13. Możesz złożyć ofertę w licytacji, rejestrując się i tworząc bezpłatne konto tutaj.

Utwórz bezpłatne konto Catawiki

Będziesz zaskoczony różnorodnością przedmiotów, oferowanych na aukcje Catawiki każdego tygodnia. Zarejestruj się już dziś i przeglądaj nasze cotygodniowe aukcje, które są nadzorowane przez wyspecjalizowanych ekspertów.

Utwórz konto
Udostępnij ten artykuł
Close Created with Sketch.
Jeszcze nie jesteś zarejestrowany?
Dzięki utworzeniu bezpłatnego konta na Catawiki będziesz mógł licytować każdy z naszych 50 000 wyjątkowych przedmiotów wystawianych na aukcje każdego tygodnia.
Zarejestruj się teraz