Wyjątkowe przedmioty w tym tygodniu

Nasz Ranking 10 Najdziwniejszych Instrumentów Muzycznych

Święto Muzyki obchodzi się na całym świecie 21 czerwca. Pomysł zrodził się we Francji w 1982 roku, a obecnie w imprezie tej bierze udział ponad 120 krajów. Niezależnie od tego, czy masz zamiar słuchać muzyki na żywo podczas koncertów na miejskich ulicach, czy odtwarzać ją z winylowych płyt w zaciszu swojego domu, mamy nadzieję, że się przyłączysz! Specjalnie na tę okazję Catawiki stworzyło listę 10 najdziwniejszych instrumentów muzycznych. Czytaj dalej, aby poznać niezwykłe i fascynujące osobliwości ze świata muzyki.

10. Theremin
Niezwykłość tego instrumentu polega na tym, że gra się na nim bezdotykowo – aby wydobyć dźwięk, wystarczy przesuwać dłonie między dwoma „antenami”. Skonstruowany w 1920 roku przez rosyjskiego fizyka i wynalazcę Lwa Termena, miał pierwotnie być wykorzystywany w muzyce klasycznej. Nigdy jednak nie zyskał popularności jako instrument orkiestrowy, a głośno zrobiło się o nim dopiero w 1994 roku po projekcji filmu dokumentalnego Theremin: An Electronic Odyssey.


9. Wielkie Organy Stalaktytowe
Organy wykorzystują najdziwniejsze materiały w celu wydobycia niestandardowych dźwięków, ale pod tym względem nic nie pobije wielkich organów stalaktytowych. Ten gigantyczny instrument, skonstruowany w jednej z jaskiń w Luray w Stanach Zjednoczonych, wprawia w ruch gumowe młoteczki, które uderzając w stalaktyty powodują ich drgania. W celu wydobycia idealnego brzmienia konstruktor organów, Leland W. Sprinkle, musiał najpierw znaleźć odpowiednie stalaktyty, a następnie je opiłować i połączyć z klawiaturą. Konstrukcja zajęła mu trzy lata, a organy rozciągają się na powierzchni 14 000 metrów kwadratowych!


8. Hydraulofon
Jak sama nazwa wskazuje, w tym rodzaju instrumentów do wydobywania dźwięku wykorzystuje się ciśnienie hydrauliczne. Termin ten w zasadzie określa całą kategorię, do której należą instrumenty strunowe, dęte i perkusyjne. Hydrolauphone dostarcza wrażeń sensorycznych, ponieważ gra się na nim zasłaniając palcami ujścia strumieni sprężonej wody w celu wydobycia różnych tonów. Hydraulofon przywodzi na myśl hybrydę podwodnego fletu i organów. Niektóre hydraulofony wyposażone w zespoły piszczałek działają na takiej samej zasadzie co drewniane instrumenty dęte, a naszym absolutnym faworytem w tej kategorii jest obójH2O.


7. Orkiestra Warzywna
Mimo że brzmi to zabawnie, muzycy z Orkiestry Warzywnej podchodzą do tematu grania na jedzeniu absolutnie serio. Grupa powstała w 1998 roku w Wiedniu. Mają szeroki repertuar „utworów na świeże warzywa”, które wykonują na całym szeregu instrumentów, począwszy od bębnów basowych z dyni po flety z marchewek. Niektóre instrumenty są z natury przystosowane do grania, podczas gdy inne trzeba nieco podrasować. W procesie tym nic się jednak nie marnuje, ponieważ wszelkie warzywne odpadki i obierki służą do przyrządzania zupy, którą następnie muzycy serwują publiczności po koncercie.


6. Harmonika szklana
Na genialny pomysł stworzenia harmoniki szklanej wpadł sam Benjamin Franklin. Gra na tym instrumencie opiera się o tę samą zasadę, co gra na zestawie kieliszków, z jedną tylko różnicą – szklane elementy są ułożone horyzontalnie. Wewnątrz instrumentu wiruje kilkadziesiąt szklanych talerzy różnej wielkości, a dotknięcie wilgotną opuszką palca jednego z nich wprawia go w drganie, dzięki czemu muzyk może wydobyć dźwięki o pożądanej częstotliwości. Wyjątkowa konstrukcja pozwala wydobywać z niej kilka różnych dźwięków jednocześnie układających się w zniewalająco piękną melodię. W swoim czasie harmonika szklana była popularna do tego stopnia, że słynni kompozytorzy, jak choćby Mozart czy Beethoven, pisali na nią utwory, ale z biegiem czasu, choć przykro to stwierdzić, jej gwiazda nieco przygasła.


5. Flet subkontrabasowy
Flet kojarzy się z przyjemnymi dla ucha, subtelnymi sopranami i smukłą, srebrzystą linią, ale czy wiecie, że rodzina fletów ma również znacznie potężniejszych przedstawicieli basowych? Na fletach można zagrać równie rozbudowaną gamę dźwięków, co na pianinie, począwszy od fletu piccolo, a na subkontrabasowym kończąc. Ten mierzący 8 stóp gigant wykonany z 5,5 metra rurek brzmi jak syrena mgłowa i jest niezwykle rzadki. Na całym świecie są zaledwie 4 takie instrumenty!


4. Organy morskie w Zadarze
Na świecie jest tylko kilka organów zasilanych morskimi falami, ale te w chorwackim Zadarze nie mają sobie równych. Powstały w ramach muzycznego eksperymentu, a ich urok polega na tym, że są wkomponowane w marmurową promenadę. Gra na nich Adriatyk. Fale rozbijające się o promenadę wtłaczają wodę do systemu rur wydobywając dźwięki, które odbijają się echem od schodów.


3. Singing Ringing Tree
Ta śpiewająca rzeźba jest prawdziwym dziełem sztuki stworzonym z rur o różnej długości. Kiedy wieje wiatr, rzeźba wydaję z siebie tajemnicze dźwięki. Oryginał ma 3 metry wysokości i góruje nad wschodnią częścią hrabstwa Lancashire w Anglii. W marcu 2017 roku powstała siostrzana kopia śpiewającej rzeźby, która stanęła na przedmieściach Austin w amerykańskim stanie Teksas.


2. Pyrofon
To kolejne wspaniałe, choć nieco kuriozalne organy, nazywane przez niektórych „ognistymi” lub „wybuchowymi”. Trzeba przyznać, że nazwy te pasują do nich jak ulał, ponieważ organy są zasilane benzyną i propanem, a dźwięki można wydobyć z nich wyłącznie na drodze spalania i eksplozji. Przynajmniej część organów musi stanąć w płomieniach, aby można było na nich grać. Instrument godny prawdziwej gwiazdy rocka!


1. Zeusofon a.k.a. Thoramin
Nie dajcie się zwieść grze słów, która sugeruje, że jest to instrument okiełznany. Dźwięki wytwarzane przez Zeusofon lub Thoramin, trafnie nazwany imionami gromowładnych bóstw, brzmią elektryzująco. Instrument jest w zasadzie głośnikiem plazmowym, który wytwarza wysokie napięcie i za pomocą iskrownika wydobywa dźwięki z transformatora Tesli. To niekwestionowany zwycięzca w kategorii na najlepszą nazwę i najbardziej porażające doświadczenie muzyczne.


Jeśli zainspirowały Cię opisane przez nas instrumenty nie z tej ziemi, nie przerywaj zabawy i bierz udział w naszych cotygodniowych aukcjach Instrumentów Muzycznych, na których z pewnością znajdziesz szeroki wybór bardziej konwencjonalnych ofert. Jeśli chcesz poczuć dreszczyk emocji biorąc udział w aukcji jako sprzedawca, nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz się zarejestrować i zostać sprzedawcą tutaj oraz wystawić własne instrumenty muzyczne lub inne wyjątkowe przedmioty już teraz.

„Muzyka wyraża to, czego nie da się wyrazić słowami, a co nie może być przemilczane.” – Victor Hugo

Utwórz bezpłatne konto Catawiki

Będziesz zaskoczony różnorodnością przedmiotów, oferowanych na aukcje Catawiki każdego tygodnia. Zarejestruj się już dziś i przeglądaj nasze cotygodniowe aukcje, które są nadzorowane przez wyspecjalizowanych ekspertów.

Utwórz konto
Udostępnij ten artykuł
Close Created with Sketch.
Jeszcze nie jesteś zarejestrowany?
Dzięki utworzeniu bezpłatnego konta na Catawiki będziesz mógł licytować każdy z naszych 65 000 wyjątkowych przedmiotów wystawianych na aukcje każdego tygodnia.
Zarejestruj się teraz