Wyjątkowe przedmioty w tym tygodniu

Niesamowite Wyniki Aukcji Grafik „Sky and water” M.C Eschera

We współpracy z Michielem Vilegenthartem - ekspertem od sztuki klasycystycznej

Maurtis Cornelis albo M.C Escher, mistrz optycznej iluzji urodził się 17 czerwca 1898 roku w Leeuwarden, w Holandii. Styl tego artysty, inspirowany matematyką, jest bardzo charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny. Catawiki miała szczęście wystawić parę jego prac na aukcjach sztuki. Aby uczcić jego niesamowity talent, Catawiki postanowiła zorganizować po raz trzeci wyjątkową aukcję M.C Eschera, która rozpocznie się we wrześniu 2017 roku. Nasz ekspert opowie o dwóch pracach Eschera sprzedanych na Catawiki, które osiągnęły imponujące ceny.

Krótka historia
Escher był holenderskim artystą znanym ze swoich nieprawdopodobnych konstrukcji, imponującego malarstwa iluzjonistycznego i kapitalnych przeobrażeń. Jego dorobek zawiera 448 litografii, drzeworytów i ponad 2000 szkiców. Prace artysty znajdują uznanie milionów miłośników sztuki na całym świecie. Na początku swojej kariery Escher tworzył w stylu realistycznym. Dopiero podróże do Włoch i Hiszpanii natchnęły go do wykreowania niepowtarzalnego stylu, z którego jest obecnie znany. Chociaż matematyka inspirowała jego prace, Escher nie był dobrym studentem. Był niewątpliwie utalentowanym artystą. Po oblaniu egzaminów do szkoły średniej, Escher zapisał się do szkoły architektury. Jednak zaledwie po tygodniu stwierdził, że bardziej interesuje go sztuka graficzna.


Sky and water
Kultowe drzeworyty, które zostały sprzedane na Catawiki, Sky and water I oraz Sky and water II to niesamowita gra światłocieni, gdzie ptaki latające w powietrzu zamieniają się w ryby pływające w wodzie. Kapitalny pomysł wywołujący niesamowite wrażenie. Są to przykłady wykorzystania przez Eschera stylu mozaikowego, który charakteryzuje się przedstawianiem ścisłe przylegających do siebie i perfekcyjnie ułożonych jednolitych figur. Artysta inspirował się sztuką mauretańską, z którą zapoznał się w hiszpańskiej Alhambrze. Escher wykorzystał styl mauretański, aby stworzyć swój własny, niesamowity świat pełen ptaków, płazów i ryb.

Podpisane, zapieczętowane i sprzedane!
Sky and water II jest bardzo poszukiwanym obrazem wśród kolekcjonerów. Po 80 latach drzeworyt ten nadal jest w doskonałym stanie. Został on przekazany na aukcję Catawiki przez spadkobierców pierwotnego właściciela. Jest to tzw. „eigen druk”, co oznacza, że został własnoręcznie wydrukowany przez Eschera. Warto też dodać, że został przez artystę ręcznie podpisany ołówkiem. Ta przepiękna praca została sprzedana na naszej aukcji za 19,500 euro!


Sky and water II

Escher albo deska do prasowania
Sky and water I jest kolejnym najbardziej poszukiwanym przez kolekcjonerów drzeworytem. Jak to się stało, że trafił na Catawiki i za ile został sprzedany? Pierwotnym właścicielem drzeworytu był pewien inżynier, który otrzymał go w prezencie ślubnym od swojego szefa w 1955 roku. Młoda para mogła wybrać pomiędzy deską do prasowania a drzeworytem. Oczywiście wybór padł na pracę Eschera. Obraz został sprzedany za imponującą sumę 24 500 euro! Wybór prezentu okazał się trafny. Deska do prasowania, być może praktyczna, nie dostarczyłaby tylu estetycznych wrażeń, nie mówiąc o finansowych korzyściach.

Sky and water I

Jeśli szukasz grafik dla siebie albo masz do sprzedania drzeworyt, koniecznie sprawdź organizowaną przez Catawiki aukcję prac M.C. Eschera. Jak wspomnieliśmy, mamy świetne wyniki sprzedaży prac tego artysty, więc jeśli jesteś posiadaczem drzeworytów Eschera, nasza aukcja jest perfekcyjnym miejscem na korzystną sprzedaż. Jeśli masz do zaoferowania prace Eschera i chcesz zostać sprzedawcą, możesz zarejestrować się tutaj. Jeśli masz ochotę na cotygodniową dawkę emocji, weź udział w licytacjach najpiękniejszych dzieł artystów z całego świata oferowanych przez Catawiki na aukcjach sztuki.

Utwórz bezpłatne konto Catawiki

Będziesz zaskoczony różnorodnością przedmiotów, oferowanych na aukcje Catawiki każdego tygodnia. Zarejestruj się już dziś i przeglądaj nasze cotygodniowe aukcje, które są nadzorowane przez wyspecjalizowanych ekspertów.

Utwórz konto
Udostępnij ten artykuł
Close Created with Sketch.
Jeszcze nie jesteś zarejestrowany?
Dzięki utworzeniu bezpłatnego konta na Catawiki będziesz mógł licytować każdy z naszych 50 000 wyjątkowych przedmiotów wystawianych na aukcje każdego tygodnia.
Zarejestruj się teraz