Inne

Opowieść o Najsłynniejszych Scenicznych Wcieleniach Davida Bowiego.

We współpracy z Jeroenem Hamelikiem - Ekspertem od Płyt i Winylów

David Bowie jest uważany za najbardziej wpływowego muzyka rockowego od lat 60. Utwory takie jak „Heroes", „Let's Dance", „Space Oddity" i jego duet z Queen, „Under Pressure", stały się międzynarodowymi hitami i stworzyły charakterystyczne dla Bowiego brzmienie. Ale Bowie jest również znany z bycia kameleonem: w ciągu pięćdziesięcioletniej kariery stworzył wyjątkowe kreacje. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o niektórych z jego najbardziej znanych twarzy.

Ziggy Stardust
Biseksualny półbóg w czerwonych butach: rola, która przyniosła Davidowi ogromną popularność. Ale nie tylko oryginalność tej postaci była istotna. To był także doskonały przepis na sukces: wspaniały tekściarz o kultowym wyglądzie i teatralne przedstawienia. Album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972) jest uważany za jeden z najlepszych albumów wszech czasów. Jego utwory poruszają trudne kwestie orientacji seksualnej, narkotyków i polityki.


Source Image: Dailymail.co.uk

Kreacja postaci Ziggy’’ego Stardusta była rezultatem kilku wydarzeń i problemów w życiu Bowiego. Na podstawie tekstów piosenek możemy wywnioskować, że Bowie próbował uporać się z kwestią upływającego czasu i procesu starzenia. Jest to widoczne w opowieści Ziggy’ego Stardusta, według której zostało tylko pięć lat do zagłady Ziemi. Decyzja Bowiego o uczynieniu Ziggy’ego biseksualnym była wyrazem akceptacji wszystkich orientacji seksualnych. Była to bardzo kontrowersyjna postawa w tamtych czasach. Tylko dlaczego Ziggy był przybyszem z innej planety? Bowie zawsze zainteresowany był science fiction i podróżami kosmicznymi, jak wynika to z wcześniejszych utworów takich, jak „Space Oddity”. Załóżmy jednak, że Bowie miał inne źródło inspiracji: pionier rocka Vince Talyor, który po zażyciu zbyt dużej ilości narkotyków, przeszedł załamanie psychiczne twierdził, że jest bogiem z innej planety.

Aladdin Sane
Po tym, jak cały świat zakochał się w Ziggy’ym Starduście, Bowie uśmiercił go na scenie w Londynie, aby później przedstawić swoje nowe wcielenie. Uważa się, że inspiracją to stworzenia postaci Aladdina Sane’a był przyrodni brat Bowiego, u którego zdiagnozowano schizofrenię. Stąd też gra słów w imieniu - „a lad insane”. Liczby w tytule piosenki „Aladdin Sane (1913-1938-197?”) miały sugerować zbliżającą się trzecią wojnę światową.


Bowie, zainspirowany swoją trasą koncertową po USA z 1972 roku, postanowił napisać szósty studyjny album. Nowa, wymyślona przez niego postać miała być taką amerykańską wersją Ziggy’ego („Ziggy goes to America”). Ten album jest dużo mroczniejszy niż Ziggy. Przedstawia ciemną stronę kultury amerykańskiej, szczególnie w piosenkach „Cracked Actor’ czy „Panic in Detroit”. Bowie wreszcie stał się sławny USA, ale też przekonał się na własnej skórze, że nie jest to zawsze kolorowa rzeczywistość.

The Thin White Duke
Inkarnacja tego alter ego nastąpiła w mrocznym okresie życia Davida Bowiego, w którym zmagał się z uzależnieniem od narkotyków i stresem wywołanym pracą nad albumem Station to Station. To alter ego portretuje człowieka z problemami, który chociaż śpiewa o uczuciach, sam ich nie posiada. „Duke” miał platynowe włosy, nosił białą koszulę, czarne spodnie i kamizelkę. To było najbardziej kontrowersyjne wcielenie Bowiego. „Thin White Duke” okrzyknięty został psychopatycznym arystokratą i nieśmiertelnym zombie. Na początku Bowie tłumaczył, że jego faszystowskie poglądy to część scenicznej kreacji. Później winę zrzucił na twarde narkotyki, które w tym czasie zażywał. Opowiadając o swoich albumach z tamtego okresu, Bowie wyznał, że ma wrażenie „jakby były stworzone przez kogoś innego”.


The Goblin King
Obok kariery muzycznej, David Bowie zajmował się także aktorstwem. Najciekawszą rolą była niezapomniana kreacja Jaretha, króla goblinów w filmie fantasy pt. „Labyrinth” z 1986 roku. Trudno zapomnieć przerysowany „look” z lat 80. tego „porywacza dzieci”.

Source Image: bustle.com

The Blind Prophet
Po latach odgrywania różnych postaci, na swoimi ostatnim albumie Blackstar (2016) Bowie pokazał swoje prawdziwe ja: David Robert Jones. W teledyskach odgrywana przez niego postać z bandażami na oczach, niczym ślepy prorok, przepowiada swój własny upadek. Czarna gwiazda na okładce winylowego wydania zawiera ukrytą wiadomość. Kiedy padnie na nią światło, rozświetla się milionem gwiazd. To było piękne pożegnanie z fanami. David Bowie zmarł bowiem zaledwie parę dni po wydaniu albumu.

Uważa się, że tytuł „Blackstar” nawiązuje do raka, ponieważ tego terminu używa się przy opisie pewnych zmian patologicznych. Choroba artysty była utrzymywana w tajemnicy. Słowa „Look up here, I am in heaven” oraz teledysk do utworu „Lazarus”, ukazujący Bowiego na szpitalnym łóżku, nabierają głębszego znaczenia. Nawet pokazując prawdziwe oblicze, Bowie nadal je reżyseruje i ukrywa pod warstwą teatralnych stylizacji.

Przez pięćdziesiąt lat David Bowie tworzył muzykę i kreował postacie. Pozostawił po sobie wspaniały dorobek. Sprawdź naszą aukcję Płyt i Winylów, jeśli szukasz czegoś ciekawego do swojej kolekcji. Zarejestruj się tutaj, jeśli chcesz sprzedać albumy, pamiątki i inne wyjątkowe przedmioty!

Utwórz bezpłatne konto Catawiki

Będziesz zaskoczony różnorodnością przedmiotów, oferowanych na aukcje Catawiki każdego tygodnia. Zarejestruj się już dziś i przeglądaj nasze cotygodniowe aukcje, które są nadzorowane przez wyspecjalizowanych ekspertów.

Utwórz konto
Udostępnij ten artykuł
Close Created with Sketch.
Jeszcze nie jesteś zarejestrowany?
Dzięki utworzeniu bezpłatnego konta na Catawiki będziesz mógł licytować każdy z naszych 65 000 wyjątkowych przedmiotów wystawianych na aukcje każdego tygodnia.
Zarejestruj się teraz