Płatności i opłaty
Jaka jest różnica między paragonem a fakturą?

Skąd mam wiedzieć, czy ja jako sprzedawca, muszę zapłacić podatek VAT od sprzedaży mojego przedmiotu?
Jeśli jesteś profesjonalnym sprzedawcą, będziesz musiał samodzielnie ustalić stawkę podatku VAT za swoją sprzedaż. Niestety, zasady dotyczące podatku VAT są zbyt skomplikowane, aby firma Catawiki mogła ustalać wysokość podatku VAT od każdej sprzedaży. Jeśli potrzebujesz pomocy przy ustalaniu podatku VAT od sprzedaży, skonsultuj się z doradcą podatkowym lub księgowym.

Dlaczego ja jako sprzedawca, nie będę już musiał wskazywać, czy mój przedmiot jest używany, czy nowy?
Do lipca 2018 roku, firma Catawiki wymagała od sprzedawców, aby określali, czy ich przedmiot jest używany, czy nowy, dzięki czemu mogła generować faktury z prawidłowym podatkiem VAT od sprzedaży. Ponieważ Catawiki nie wystawia już faktur za sprzedaż przedmiotów wystawionych na aukcjach kończących się od 1 lipca 2018 roku, przekazywanie takich informacji nie jest już konieczne.

Czy sprzedawca otrzyma paragon za każdy sprzedany przedmiot?
Paragon zostanie bezpośrednio przesłany nabywcy przez Catawiki. Każdy paragon wystawiany jest za jeden przedmiot, dzięki czemu sprzedawca może połączyć otrzymane płatności ze sprzedanymi przedmiotami na Catawiki.

Czy podatek VAT będzie podany na paragonie?
Nie, paragon zawiera kwotę zwycięskiej oferty i koszt wysyłki. Cena ofertowa zawiera podatek VAT i inne podatki pośrednie naliczane przez sprzedawcę.

Jeśli jesteś profesjonalnym sprzedawcą mieszkającym poza terytorium Holandii, możemy wysłać Ci fakturę nie zawierającą podatku VAT. Skontaktuj się z nami i wyślij nam twój Numer Identyfikacji Podatkowej i numer rejestracji w Izbie Handlowej jeśli chcesz zostać zarejestrowany jako profesjonalny sprzedawca. Jeśli jesteś prywatnym sprzedawcą mieszkającym poza UE, również możemy Ci wysłać fakturę nie zawierającą podatku VAT. Stanie się to automatycznie jeśli poprawnie zarejestrujesz się podając adres spoza UE

Czy jest możliwość otrzymania faktury za prowizję Catawiki bez podatku VAT?
Tak, jeśli jesteś (i) profesjonalnym sprzedawcą UE, lub (ii) prywatnym lub profesjonalnym sprzedawcą z siedzibą poza UE. Jeśli jesteś profesjonalnym sprzedawcą UE z siedzibą poza granicami Holandii, zostanie zastosowany mechanizm odwrotnego obciążenia. W takim przypadku otrzymasz fakturę za prowizję od sprzedaży wynoszącą 12,5% bez podatku VAT, dzięki czemu „odwrotne obciążenie” zostanie wyraźnie określone na fakturze. Jeśli jesteś prywatnym lub profesjonalnym sprzedawcą z siedzibą poza UE, otrzymasz fakturę za prowizję od sprzedaży wynoszącą 12,5% bez podatku VAT.

Jeśli jesteś prywatnym sprzedawcą UE, otrzymasz fakturę uwzględniającą podatek VAT.

Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za Twoje odpowiedzi!
Opowiedz nam trochę więcej o artykule.
Zaznacz wszystkie, które się zgadzają
Dziekujemy za odpowiedź!
Napisz do nas