Wysyłka i dostawa
Kto odpowiada za import przedmiotów?

Kupujący są odpowiedzialni za sprawdzenie, czy mogą importować dany przedmiot i czy konieczne jest uiszczenie należności celnych i podatków w przypadku importu tego przedmiotu.Dlatego, jako nabywca, masz obowiązek sprawdzić, jakie przepisy odnośnie importu przedmiotów obowiązują w Twoim kraju. Dotyczy to zakazów i pozwoleń na import, jak również zasad określających należności celne, podatek VAT, podatki akcyzowe i koszty rozliczeniowe.

Towary standardowe, takie jak tekstylia, trwałe dobra konsumpcyjne, rękodzieło, sprzęt elektroniczny itp. są przeważnie dopuszczone do importu i eksportu przez wszystkie kraje, ale niektóre kraje mają określony limit na import pewnych dóbr (np. tekstyliów). Niektóre rodzaje maszyn i urządzeń, nawet gdy sprzedawane są w kategorii „przedmioty kolekcjonerskie”, mogą wymagać licencji importowej.

Broń

Import broni zawsze wymaga specjalnych pozwoleń, więc upewnij się, że możesz importować do swojego kraju przedmioty sprzedawane na aukcjach z bronią.

Wykaz negatywny

Większość krajów posiada wykaz negatywny przedmiotów niedopuszczonych do importu i eksportu, takich jak gatunki pod ochroną lub chronione obiekty o znaczeniu kulturowym. Lista tych przedmiotów powinna być dostępna na rządowym portalu internetowym danego kraju. Dotyczy to zwłaszcza przedmiotów sprzedawanych na aukcjach w kategorii archeologia, antyki i sztuka azjatycka.

Alkohol

Mogą istnieć dodatkowe lokalne przepisy dotyczące importu/ eksportu alkoholu na teren danego kraju. Dotyczy to wina, whisky, rumu oraz przedmiotów oferowanych na aukcjach w kategorii alkohol.

Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za Twoje odpowiedzi!
Opowiedz nam trochę więcej o artykule.
Zaznacz wszystkie, które się zgadzają
Dziekujemy za odpowiedź!
Napisz do nas