Płatności i opłaty
UNIJNE przepisy dotyczące podatku VAT w zakresie sprzedaży na Catawiki

Jeśli sprzedajesz towary w dowolnym kraju UE, prawdopodobnie musisz zarejestrować się w celu uzyskania podatku od wartości dodanej (VAT) w każdym kraju, w którym sprzedajesz. Podatek VAT jest podatkiem, który zarejestrowani przedsiębiorcy w UE dodają do ceny towarów, które sprzedają. Przesyłają oni podatek VAT do krajowych organów podatkowych, w momencie składania deklaracji podatkowych. 

Jeśli sprzedajesz na Catawiki, Twoim obowiązkiem jest przestrzeganie praw podatkowych. Jeśli uznamy, że nie przestrzegasz odpowiednich praw możemy podjąć działania przeciwko Twojemu kontu.

Zalecamy uważne przeczytanie tej strony, jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą z nami. Informacje te mają charakter czysto informacyjny i nie są poradami prawnymi ani podatkowymi.

Aby uzyskać więcej informacji na temat przepisów dotyczących podatku VAT dla poszczególnych krajów odwiedź tę stronę: https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/vat/eu-country-specific-information-vat_en

 

Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących podatku VAT

Jeśli sprzedajesz na Catawiki i nie spełniasz swoich zobowiązań w zakresie podatku VAT i/lub nie dostarczysz nam informacji o firmie i/lub ważnego i prawidłowego krajowego numeru VAT, możemy podjąć działania przeciwko Twojemu kontu. Obejmuje to między innymi:

 • Ograniczanie sprzedaży
 • Usunięcie przedmiotu z aukcji
 • Zawieszanie lub usunięcie konta

Jeśli mamy wystarczające powody, aby sądzić, że nie przestrzegasz odpowiednich przepisów dotyczących VAT, możemy również uniemożliwić Ci sprzedaż w naszym serwisie internetowym. Jeśli lokalne organy podatkowe poproszą o informacje o Twoim koncie (kontach), jesteśmy prawnie zobowiązani do ich dostarczenia.

 

Lokalne przepisy podatkowe UE

W poniższej tabeli znajdziesz więcej informacji na temat niemieckich i brytyjskich przepisów dotyczących podatku VAT. Zasady te mogą dotyczyć Ciebie, więc koniecznie przeczytaj je uważnie.

Aby upewnić się, że wywiązujemy się z naszych zobowiązań wynikających z obowiązujących przepisów podatkowych, możemy poprosić Cię o dostarczenie nam informacji o podatku VAT, jeśli uważamy, że te przepisy podatkowe Ciebie dotyczą. Jeśli nie masz pewności, czy te przepisy mają zastosowanie do Ciebie, skontaktuj się z doradcą podatkowym.

Pamiętaj: być może konieczne będzie zarejestrowanie się do celów podatku VAT, nawet jeśli nie poprosimy Cię o podanie informacji o podatku VAT. 

 

 1. Dlaczego muszę przesłać Catawiki informacje o podatku VAT (np. zaświadczenie o rejestracji podatkowej)?

 

Każdy serwis internetowy, jest zobowiązany do posiadania informacji podatkowych o swoich sprzedawcach, których dotyczą krajowe przepisy o podatku VAT. W poniższej tabeli znajdziesz informacje o tym, czy/kiedy będą dotyczyć Cię te przepisy podatkowe i co należy nam dostarczyć.

 

 1. Kiedy będą obowiązywać mnie przepisy o podatku VAT?

Wszyscy sprzedawcy, zarówno profesjonalni, jak i prywatni, muszą zapłacić podatek VAT, jeśli spełniają kryteria przedstawione w poniższej tabeli. Jeśli którakolwiek z poniższych sytuacji Ciebie dotyczy, musisz złożyć wniosek o VAT i podać nam pewne informacje dotyczące podatku VAT (np. zaświadczenie podatkowe). W przypadku przechowywania, przenoszenia lub sprzedaży towarów w kilku krajach UE może być konieczne zarejestrowanie się do celów podatku VAT w wielu krajach.

 

Poniższa informacja przedstawia potencjalne zobowiązania z tytułu podatku VAT w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W najbliższym czasie dodamy informacje o innych krajach UE. 

DE.webp PRZEPISY DOTYCZĄCE PODATKU VAT W NIEMCZECH

W ramach „Gesetz zur Vermeidung von Umsatzsteuerausfällen beim Handel mit Waren im Internet und zur Änderung weiterer steuerlicher Vorschriften”, należy zarejestrować się do celów podatku VAT, jeżeli:

Twoja siedziba znajduje się:

W Niemczech, lub

W innym kraju UE (nie w Niemczech), lub

Poza UE, lub

 • Towary są przechowywane w Niemczech, i
 • Sprzedajesz regularnie I) klientom w Niemczech lub II) klientom prywatnym w innym kraju UE, a sprzedaż nie przekracza progu sprzedaży na odległość w kraju UE klienta (więcej o progu sprzedaży na odległość dowiesz się tutaj), lub
 • Twoja sprzedaż przekracza 17 500 za rok kalendarzowy.
 • Przechowujesz towary w Niemczech i sprzedajesz te towary niemieckim klientom, lub
 • Przechowujesz towary w innym kraju UE i sprzedajesz te towary klientom prywatnym w Niemczech, a roczna sprzedaż przekracza 100 000
 • Przechowujesz towary w Niemczech i sprzedajesz te towary klientom w Niemczech, lub
 • Przechowujesz towary w Niemczech i sprzedajesz te towary klientom prywatnym w innym kraju UE, a sprzedaż nie przekracza progu sprzedaży na odległość w kraju UE klienta (więcej o progu sprzedaży na odległość dowiesz się tutaj), lub
 • Przechowujesz towary w innym kraju UE i sprzedajesz te towary klientom prywatnym w Niemczech, a roczna sprzedaż przekracza 100 000 €, lub
 • Sprzedajesz towary, które przechowujesz poza UE klientom w Niemczech i jesteś importerem dokumentacji / odpowiedzialny za załatwienie odprawy importowej. 

*Informacje te nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Mogą nie być aktualne i mogą ulec zmianie bez potrzeby powiadomienia o tym użytkownika. Każdy sprzedawca powinien rozważyć swoją indywidualną sytuację.

 

UK.png PRZEPISY DOTYCZĄCE PODATKU VAT W WIELKIEJ BRYTANII

Na mocy brytyjskiej ustawy o podatku od wartości dodanej z 1994 roku, należy złożyć wniosek o podatek VAT w Wielkiej Brytanii, jeśli:

Twoja siedziba znajduje się:

W Wielkiej Brytanii, lub

W innym kraju UE, lub

Poza UE, lub

 • Towary są przechowywane w Wielkiej Brytanii, i
 • Sprzedajesz regularnie I) klientom w Wielkiej Brytanii lub II) klientom prywatnym w innym kraju UE, a sprzedaż nie przekracza progu sprzedaży na odległość w kraju UE klienta (więcej o progu sprzedaży na odległość dowiesz się tutaj), lub
 • Twoja sprzedaż przekracza 85 000 £za rok kalendarzowy.
 • Przechowujesz towary w Wielkiej Brytanii i sprzedajesz te towary klientom w Wielkiej Brytanii, lub
 • Przechowujesz towary w innym kraju UE i sprzedajesz te towary klientom prywatnym w Wielkiej Brytanii, a roczna sprzedaż przekracza 70 000 £.
 • Przechowujesz towary w Wielkiej Brytanii i sprzedajesz te towary klientom w Wielkiej Brytanii, lub
 • Przechowujesz towary w Wielkiej Brytanii i sprzedajesz te towary klientom prywatnym w innym kraju UE, a sprzedaż nie przekracza progu sprzedaży na odległość w kraju UE klienta (więcej o progu sprzedaży na odległość dowiesz się tutaj), lub
 • Przechowujesz towary w innym kraju UE i sprzedajesz te towary klientom prywatnym w Wielkiej Brytanii, a Twoja sprzedaż przekracza 70 000 £, lub
 • Sprzedajesz towary, które przechowujesz poza UE klientom w Wielkiej Brytanii i jesteś importerem dokumentacji / odpowiedzialny za załatwienie odprawy importowej. 

 *Informacje te nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Mogą nie być aktualne i mogą ulec zmianie bez potrzeby powiadomienia o tym użytkownika. Każdy sprzedawca powinien rozważyć swoją indywidualną sytuację.

 

 1. Co powinienem zrobić, jeśli obowiązują mnie przepisy dotyczące podatku VAT? 
 

Zarejestruj się jako podatnik VAT

Podaj nam następujące informacje:

Niemcy

Należy zarejestrować się we właściwym urzędzie skarbowym w Niemczech. Tam otrzymasz numer VAT. Po dokonaniu rejestracji możesz złożyć wniosek o zaświadczenie („Bescheinigung nach § 22f UStG”).

Jeśli nie masz siedziby w Niemczech, odpowiedni niemiecki urząd skarbowy znajdziesz tutaj.

Swoje niemieckie zaświadczenie podatkowe („Bescheinigung nach § 22f UStG”) wyślij na następujący adres e-mail: tax_registration@catawiki.com.

Więcej informacji można znaleźć tutaj

Jeśli otrzymałeś od nas wiadomość e-mail z prośbą o zaświadczenie podatkowe, odpowiedz na wiadomość e-mail podając wymagane informacje. 

Wielka Brytania

Aby zarejestrować się do celów podatku VAT w Wielkiej Brytanii skorzystaj z formularza VAT1 dostępnego w HMRC (brytyjskim urzędzie skarbowym).

Jeśli Twoja siedziba nie znajduje się w Wielkiej Brytanii, możesz zarejestrować się za pomocą formularza VAT1A.

Swój brytyjski numer rejestracyjny VAT prześlij na następujący adres e-mail: tax_registration@catawiki.com.

Jeśli otrzymałeś od nas wiadomość e-mail z prośbą o zarejestrowanie się do celów podatku VAT, odpowiedz na wiadomość e-mail podając wymagane informacje (numer VAT). 

 

 1. Jestem prywatnym sprzedawcą. Dlaczego muszę wysyłać informacje o podatku VAT?

Nawet jeśli nie zarejestrowałeś swojej firmy w krajowym urzędzie skarbowym, być może nadal będziesz musiał zapłacić podatek VAT. Jeśli sprzedajesz przedmioty regularnie, musisz złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o rejestracji podatkowej, jeśli sprzedaż przekroczy następujące progi: 

 

Te przepisy dotyczące podatku VAT mają zastosowanie, jeśli regularnie sprzedajesz towary za więcej niż (łącznie w roku kalendarzowym):

Niemcy

17 500

Wielka Brytania

85 000£

 

 1. Jestem prywatnym sprzedawcą i sprzedałem tylko jeden lub kilka przedmiotów. Czy krajowe przepisy dotyczące podatku VAT mają zastosowanie do mnie? 

Aby krajowe przepisy dotyczące podatku VAT miały zastosowanie do sprzedawcy prywatnego, musi on sprzedawać regularnie i musi sprzedawać za kwotę przekraczającą powyższy próg (patrz pytanie 4). Jeśli sprzedawca sprzedaje regularnie lub zamierza sprzedawać więcej produktów, zalecamy skontaktowanie się z doradcą podatkowym w celu sprawdzenia, czy trzeba być zarejestrowanym podatnikiem VAT. 

 

 1. Mam wiele kont Catawiki. Czy muszę podać informacje o podatku VAT dla każdego konta?

Nie musisz dostarczać nam informacji o VAT dla każdego konta, o ile informacje na każdym koncie odpowiadają informacjom na zaświadczeniu (-ach) rejestracji podatkowej lub informacjom w systemie wymiany informacji o podatku VAT (VIES), które nam dostarczyłeś. 

 

Organy podatkowe UE

 NL.svg

Holandia (Belastingdienst)

 UK.png

Wielka Brytania (HMRC)

 DE.webp 

Niemcy (BZSt)

 FR.webp

Francja (DGFiP)

 Flag_of_Italy.svg

Włochy (Agenzia Entrate)

 ES.webp

Hiszpania (Agencia Tributaria)

 

Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za Twoje odpowiedzi!
Opowiedz nam trochę więcej o artykule.
Zaznacz wszystkie, które się zgadzają
Dziekujemy za odpowiedź!
Napisz do nas